madana
22 اسفند 1401 - 00:11

لزوم صرفه جویی در مصرف آب برای سنت خانه‌تکانی

بوشهر- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر گفت: صرفه جویی در مصرف آب در سنت خانه تکانی پیش از فرارسیدن عید نوروز ضروری است.

به گزارش خبرنگار مهر، ابوالحسن عالی یکشنبه شب در جمع خبرنگاران اظهار داشت: خانه تکانی در پیش از فرارسیدن عید نوروز از سنت‌های دیرینه و نیک ایرانیان برای استقبال از بهار طبیعت است که شایسته است این سنت آغازی بر صرفه جویی در مصرف آب و افزایش پایداری آن برای ماه‌های گرم سال باشد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر بیان کرد: در خانه تکانی نوروزی بخشی از آب استفاده شده فاقد مواد شیمیایی و مضر است که باید با مدیریتی شایسته از این آب برای آبیاری فضای سبز منازل استفاده شود.

عالی ادامه داد: همچنین در بسیاری موارد عده‌ای از آب به عنوان جارو برای تمیز کردن حیات استفاده می‌کنند که این اقدام بدون تردید حجم قابل توجهی از آب شرب را هدر می‌دهد که انتظار می‌رود شهروندان برای مدیریت آن اهتمام جدی داشته باشند.

وی گفت: در خانه تکانی یکی از اقدام‌های مهم تعویض شیرآلات معیوب و فرسوده است که علاوه بر زیبایی محیط خانه منجر به کاهش هزینه آب مصرف خانوار می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر ادامه داد: در این ایام در برخی مواقع اقلامی شست و شو می‌شوند که هیچ نیاز به شست و شوی آنها با آب نبوده و تنها از روی وسواسی میزان قابل توجهی آب صرف آن می‌شود.

وی با بیان اینکه برای مدیریت مصرف آب شناسایی زمان دقیق برای روشن گذاشتن ماشین لباسشویی نیز بسیار مهم است گفت: شستن بیش از اندازه برخی از اقلام مانند پتو و ملحفه علاوه بر هدر رفت قابل توجه آب منجر به کاهش کیفیت و رنگ رفتگی آنها شود.

عالی اظهار کرد: زنان خانه دار به عنوان سفیران صرفه جویی در مصرف آب بیش از سایر اقشار جامعه به راهکارهای کاهش آب در این ایام تسلط دارند که باید این راهکارها را با ظرافت و حساسیت خاصی پیاده سازی کنند.

وی با بیان اینکه به لطف پروردگار استان بوشهر از لحاظ بارش‌ها شرایطی بسیار مناسب تجربه کرد افزود: این بارش‌ها جبران کمبودهای چند ساله نبوده و همچنان باید هم استانی‌ها مصرف بهینه آب را به عنوان اولویتی اجتناب ناپذیر دنبال کنند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1089456