madana
19 بهمن 1401 - 20:14

بسیاری از امتیازات غرب به کشورهای منطقه به دلیل پیشرفت‌ ایران است

سخنگوی دولت گفت: بسیاری از امتیازاتی که از جانب قدرت‌های غربی به خیلی از کشورهای رقیب ما در منطقه داده شده، به دلیل دستاوردهای جمهوری اسلامی بوده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، بعد از ظهر امروز (چهارشنبه ۱۹ بهمن‌ماه) مراسم رونمایی از کتاب «کارنامه منتشر نشده» با حضور علی بهادری جهرمی، سخنگو و دبیر هیأت دولت و سید محسن دهنوی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در خانه اندیشه‌ورزان برگزار شد.

بهادری جهرمی در این نشست با بیان اینکه کتاب کارنامه منتشر نشده سعی دارد تصویری واقعی از ایران بعد از انقلاب ارائه دهد، گفت: این کتاب با استفاده از آمارهای بین‌المللی نوشته شده است که این آمارها به صورت مقایسه‌ای کشورها را ارزیابی می‌کنند و طبیعتاً نگاه جانبدارانه به جمهوری اسلامی ندارند.

وی با اشاره به دستاوردهای کشور در حوزه‌هایی مانند فرهنگ و مردم‌سالاری در بعد از انقلاب، خاطرنشان کرد: با این کتاب می‌توانیم ببینیم که وضعیت جمهوری اسلامی نه تنها در حوزه‌های گفتمانی انقلاب مانند فرهنگ، بلکه در محورهایی مانند مسائل رفاهی و خدمات عمومی که در آن شبهه و سوال وجود دارد و برای کشورهای غربی ملاک ارزیابی است، چه تفاوت مثبت محسوسی با رژیم دیکتاتوری شاه دارد.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه نظام شاهنشاهی در ایران مورد حمایت رسمی کشورهای غربی بود، تصریح کرد: با کتاب کارنامه منتشر نشده می‌توان دید در زمینه‌هایی مانند دسترسی به خدمات بهداشتی و میزان سواد که برای غربی‌ها ملاک ارزیابی است، مسیر تمکین و سازش در دوران پهلوی چه دستاوردی برای مردم ایران داشت و اگر این مسیر ادامه پیدا می‌کرد امروز کشور ما در چه جایگاهی بود ولی با الگوی انقلاب اسلامی که بر مبنای استقلال و مقاومت و رشد درون‌زا است، چه موفقیت‌هایی برای کشور حاصل شده است.

وی اضافه کرد: سخن کتاب کارنامه منتشر نشده فقط این نیست که ما رشد داشته‌ایم، بلکه نشان می‌دهد که نرخ رشد و سرعت حرکت ما علی‌رغم تحریم‌ها با گذشته قابل مقایسه نیست.

بهادری جهرمی بیان کرد: پژوهشگرانی که این اثر را تولید کردند، هیچیک جزو مدیران ارشد جمهوری اسلامی نیستند، یعنی کسی کارنامه خودش را ارائه نداده، بلکه نسل متولدین بعد انقلاب آن را تألیف کرده‌اند و این کارنامه‌ای است که آن‌ها از دستاوردهای انقلاب مشاهده و گزارش داده‌اند.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: بدون شک رشد ایران اسلامی در منطقه به رشد سایر کشورهای منطقه نیز کمک کرده و در آینده نیز کمک خواهد کرد زیرا رقابت سازنده کشورهای منطقه با یکدیگر موجب رشد متقابل آن‌ها می‌شود.

وی افزود: وقتی که یک کشور مستقل رشد می‌کند، کشورهای استعمارگر مجبور می‌شوند که بسیاری از خدمات را در کشورهای تحت سلطه‌شان انجام دهند تا آن‌ها در قیاس با کشورهای مستقل عقب نیافتند؛ از این منظر شک نکنید که بسیاری از امتیازاتی که از جانب قدرت‌های غربی به خیلی از کشورهای رقیب ما در منطقه داده شده، به دلیل دستاوردهای جمهوری اسلامی بوده است.

سخنگوی دولت در پایان گفت: قطعاً نباید به همین میزان از بیان دستاوردهای انقلاب اکتفا کرد و بایستی هزاران اثر مانند کتاب کارنامه منتشر نشده در این زمینه‌ها تولید و توزیع شود تا با سیاه‌نمایی دشمنان مقابله شود.

دهنوی: رشد علمی و فناوری ایران مدیون شخص رهبری است

سید محسن دهنوی نماینده مردم تهران و عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم با بیان اینکه کتاب «کارنامه منتشر نشده» به خوبی دستاوردهای کشور پس از انقلاب اسلامی را بیان کرده است، گفت: تا سال ۵۷ شاخص امید زندگی در کشور ما ۵۶ سال بود، در حالی که میانگین جهانی ۶۱ سال بود؛ امروز این شاخص امید به زندگی در کشور ما ۷۵ سال و در میانگین جهانی ۷۲ است.

وی با اشاره به اینکه یکی دیگر از شاخص‌های منتشر شده در این کتاب نرخ سواد است، افزود: سال ۵۵ و ۵۶ به طور میانگین ۳۷ درصد مردم کشور ما باسواد بودند؛ آن موقع در کشورهای عربی منطقه شاخص سواد ۴۵ درصد بود ولی امروز مطابق آمارهای جهانی درصد باسوادی در ایران ۸۹ درصد و در کشورهای همسایه ما ۷۴ درصد است.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه چندین سال است ما جزو ۱۵ کشور برتر دنیا در تولید مقالات علمی هستیم، گفت: تولید مقاله واقعاً معیاری از تولید علم است. همچنین هشت نفر از پژوهشگران ما جزو دانشمندان معتبر پر ارجاع در دنیا هستند که جای افتخار دارد. ما نتوانستیم در کاربردی کردن مقالات برای حل مشکلات موفقیت زیادی کسب کنیم، اما باید دستاورد بزرگ در تولید مقالات را مشاهده کرد.

دهنوی با اشاره به اینکه زیرساخت توسعه و رشد هر کشوری منابع انسانی است، اضافه کرد: امروز فقط سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در کشور ما در تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل هستند؛ این دستاورد جمهوری اسلامی و مزیت کشور است در حالی که گاهی از همین به عنوان نکته منفی یاد می‌شود. به علاوه اینکه درصد ورودی دختران به دانشگاه در برخی رشته‌ها بیشتر است را نیز باید از دستاوردهای جمهوری اسلامی در کرامت دادن به بانوان بدانیم.

وی با اشاره به فضایی شدن کشور در دوران پس از انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: برای اینکه کشوری به فناوری فضایی دست پیدا کند، لازم است در ده‌ها فناوری دیگر از یک نقطه‌ای عبور کند تا به فناوری فضایی دست یابد که این نشان دهنده پیشرفت علمی کشور ما است.

نماینده مردم تهران در مجلس با تأکید بر اینکه نقطه طلایی دیگر در دستاورد علم و فناوری کشور در بحث کرونا بود، افزود: در روزهای اول آغاز اپیدمی کرونا، فضای رعب و ترسی حاکم بود ولی عقبه علم و فناوری در روزی که کشور نیاز داشت، به راهکار و چاره رسید. ما توانستیم در تأمین همه تجهیزاتی که برای مقابله با کرونا لازم بود، نیاز کشور را تأمین کنیم.

دهنوی خاطرنشان کرد: خیلی از اتفاقات مهم در رشد علمی کشور در بازه ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۲ بوده که رتبه ما جهش خوبی پیدا کرده است. این اتفاق همزمان بود با دورانی که مقام معظم رهبری بحث جنبش نرم‌افزاری و تولید ثروت از دانش را مطرح کرده بودند. در آن موقع در خود دانشگاه این مفاهیم جدید و تازه بود. رهبر معظم انقلاب بر روی این موضوع ایستادند و گفتند ما علمی را می‌خواهیم که منجر به تولید ثروت برای کشور شود، آن را گفتمان کردند و از دل آن موضوع شرکت‌های دانش‌بنیان را مطرح کردند.

وی اضافه کرد: رهبر انقلاب آنقدر این موضوع را دنبال کردند که امروز حرف از اقتصاد دانش بنیان می‌زنند و ما واقعاً مدیون شخص مقام معظم رهبری هستیم. مقام معظم رهبری ایستادند و از نقطه‌ای که مسئله ما سواد آموزی بود، ما را به جایی رساندند که اقتصاد خود را دانش‌بنیان کنیم.

دهنوی افزود: خیلی از دستاوردهای علم و فناوری در دوران رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای است و این به خاطر نگاهی بوده که ایشان به این حوزه داشتند. امروز نزدیک ۹۰۰۰ شرکت دانش بنیان داریم که خیلی‌ها می‌توانند محصولات رقابتی تولید کنند.

عضو هیأت رئیسه مجلس در پایان با بیان اینکه ما در جریان مشکلات کشور هستیم، گفت: اینکه می‌گوئیم انقلاب اسلامی دستاوردهای فراوان داشته است، بدین معنا نیست که در جریان مشکلات نیستیم اما باید مسیری که طی شده را ببینیم و عظمت این مسیر را برای مردم بگوییم و سپس نگاهی به قله بیاندازیم.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1028313