madana
19 بهمن 1401 - 23:18

تسلیت نخست‌وزیر عراق به بشار اسد

نخست‌وزیر عراق در گفت‌وگوی تلفنی با رئیس‌جمهور سوریه ضمن تأکید بر حمایت از مردم سوریه، درگذشت شهروندان سوری در پی وقوع زلزله را تسلیت گفت.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «محمد شیاع السودانی» نخست‌وزیر عراق، امروز (چهارشنبه)، با «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه تلفنی گفت‌و‌گو کرد.

بنابر گزارش خبرگزاری رسمی عراق (واع)، نخست‌وزیر این کشور در این تماس تلفنی درگذشت شهروندان سوری در پی وقوع زلزله را به بشار اسد تسلیت گفت و در عین حال تأکید کرد که عراق همبستگی خود را با دولت و ملت سوریه اعلام می‌کند و از خداوند متعال برای جانباختگان طلب رحمت می‌کند و برای مجروحان آرزوی شفای عاجل دارد.

محمد شیاع السودانی در این گفت‌و‌گو اشاره کرد که عراق در راستای عمل به وظایف انسانی خود برای کمک به زلزله‌زدگان سوری کمک‌های پزشکی و غذایی فوری ارسال کرده است. السودانی همچنین در ادامه بر «اهمیت امنیت سوریه و ثبات این کشور و تقویت روابط دو کشور در تمام زمینه‌ها تأکید کرد.

 رئیس‌جمهور سوریه نیز در مقابل از دولت و ملت عراق برای همبستگی و حمایت از سوریه تشکر و قدردانی کرد و در عین حال بر عمق روابط دو کشور تأکید نمود.

زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۷.۸ درجه در مقیاس ریشتر به مرکزیت ترکیه، سحرگاه روز دوشنبه هفته جاری، بخش‌های زیادی از منطقه غرب آسیا و شرق مدیترانه را به لرزه درآورد.

داده‌های مراکز زلزله‌نگاری حاکی از آن بود که که این زمین‌لرزه در مرز ترکیه و سوریه و در ۲۶ کیلومتری شمال شرق غازی‌آنتپ ترکیه رخ داده است.

براساس گزارش‌ها، این زمین‌لرزه در کشورهای ترکیه، سوریه، لبنان، فلسطین، عراق، اردن، مصر، عربستان سعودی و بخش‌های از اوکراین و اروپا از جمله یونان، بلغارستان و... به ثبت رسید.

در پی این زلزله، «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه نشستی اضطراری با حضور اعضای کابینه، برای بررسی خسارات جانی و مالی وارده به کشور و اتخاذ تدابیر لازم در خصوص آن برگزار کرد. 

وزارت دفاع سوریه نیز کلیه واحدها، تشکیلات و نهادهای خود در کلیه استان‌ها را برای کمک فوری به مردم سوریه و جست‌وجو برای بیرون کشیدن قربانیان از زیر آوار و کمک به زخمی‌ها و آواربرداری بسیج کرد.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1028570